Jak twierdzi śląskie przysłowie, „Barbara święta o górnikach pamięta”.
4 grudnia obchodzimy tradycyjne Barbórki, czyli święto górników – jedno z najbardziej znanych i rozpowszechnionych obchodów dni zawodowych w Polsce.
Obchody Barbórki rozpoczynają się zawsze poranną, bardzo uroczystą mszą świętą, która organizowana jest w kościele lub w cechowni, (części kopalni, gdzie górnicy zbierają się oraz wykonują czynności służbowe przed zjazdem na dół kopalni lub po wyjeździe na powierzchnię). Po jej zakończeniu orkiestra górnicza przechodzi przy domach dyrekcji oraz przez dzielnice miasta zamieszkane przez górników. Bardzo często organizowane są także spotkania, akademie, koncerty i tzw. karczmy piwne – zwyczaj wprowadzony w Polsce dopiero w latach 80-tych XX wieku. (Co do tego terminu, są zdania odrębne)
Zwyczaj ten narodził się w najstarszym górniczym mieście na Słowacji, czyli w Banskiej Štiavnicy. Właśnie tam, w 1762 roku, cesarzowa Maria Teresa założyła słynną Akademię Górniczą – dała ona początek wielu tradycjom górniczym kultywowanym po dziś dzień.
Górnicy spotykali się przed dniem św. Barbary, aby dokonać obrachunku, czyli podzielić zyski lub pokryć straty kopalni. Najczęściej zebrania organizowano w karczmach, bo tylko one mogły pomieścić tak wiele osób naraz. Przy okazji obliczeń pito piwo, ponieważ było tanie oraz bardzo często zastępowało posiłek.
04.12.2021 r. w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku odbędzie się spotkanie przy golonce i piwie członkiń oraz członków Stowarzyszenia z okazji Dnia Górnika. Nie będzie to ani tradycyjna Karczma Piwna ani Babski Comber, które to imprezy rządzą się swoimi prawami. Na Karczmie Piwnej nie spotkasz „Baby” a na Combrze „Chopa”. Tak więc nasze spotkanie będzie miało charakter biesiady piwnej z elementami charakterystycznymi dla w/w imprez.
0 komentarzy